Üretim

Kadınlarımızın el işçiliği ve teknolojinin getirdiği olanaklardan yararlanarak, kalitesinden, lezzetinden ve servis hizmetinden ödün vermeyerek Anadolu ve Avrupa bölgelerine hizmet vermekte olan Sude Börek günden güne halkımızın beğenisini ve takdirini kazanmaktadır.

 

Günlük 5 ton üretim kapasitemizle sizlere hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz. Ürünün kalitemizi belirleyen en önemli unsurlardan biri olan su, özel ısıtma ve arıtma ünitelerimizden geçirilerek ayarlanmaktadır. Hijyenik koşullarda üretimi tamamlanan ürünler, ister -35 derecede şoklama yöntemiyle dondurulduktan sonra, ister pişirilip hazır bir şekilde ambalajlanarak sevkiyata hazır hale getirilir.

 

Tüm ürün çeşitlerimiz özel makinalarımızda Burçakana’nın özel ustaları tarafından titizlikle yoğrulup şekillenir. Burçakana ürün standartlarının sürekliliği, üretimin tüm aşamalarında, kalite kontrol adımlarından geçerek sağlanır ve bu şekilde sonuca ulaşılır. Kurulduğumuz günden itibaren geleneksel Türk damak zevkine uygun, sağlıklı ve kaliteli ürünlerimizi, teknolojiye dayalı ve hijyenik koşullardaki modern tesisimizde, gıda mühendislerimizin gözetimi altında özenle üretip pişirerek siz müşterilerimize ulaştırıyoruz.

 

Hijyen
Tesisimizde el ile hijyene son derece dikkat edilerek üretim yapılmaktadır. Üretim bandında çalışan personellerimiz, tesisin üretim bölümüne girerken dezenfeksiyon ünitesinden geçerek üretime dahil olurlar.

 

Hammadde
Üretimde kullanılacak olan hammaddeler, %100 doğal ve katkısızdır. Üretim yapılırken doğal ve yöresel ürün olmasına özen gösterilir.

 

Sevkiyat
Hijyenik koşullarda üretimi tamamlanan ürünler, ister -35 derecede şoklama yöntemiyle dondurulduktan sonra, ister pişirilip hazır bir şekilde ambalajlanarak sevkiyata hazır hale getirilir. Üretim tesisimizde günlük üretilen ürünler taze olarak sizlere ulaşır.